Suoraan asiaan, tämä kertoo tilastani mikä on vaarin vanha, hän aikoinaan muutti tänne englantiin ja laittoi tilan pystyyn. Hän sitä piti niin kauan kun terveys salli, mutta keväällä kylvöjen jälkeen alkoi terveys reistailla joten päätin alkaa pitämään tilaa. Isä on koneistaja ja äiti sihteeri joten heillä ei ole aikaa tätä tilaa pitää yllä. Tila sijaitsee talon takana, ja on kohtuu huonossa kunnossa, mutta tarvittavat koneet on.
Laitetaampas ensin vähän kuvia tilasta ja puinneista, kun vaarin kylvämä rypsi on valmista nytten.
Siinä kuvia tilasta.
Talli oli aika sotkunen, mutta aikansa kun siirteli sai nuo pois tieltä. Sen jälkeen katsoin että kaikki koneet käynnistyy, ja kaikki toimi, mutta huomasin että kaikista koneista oli löpö lopussa ja tankissa ei ollut ollenkaan löpöä, niin pitihän sitä hurauttaa autolla konekaupoille ja ostaa vähän käytetty polttoainekärry. 
E: nyt toimii kuvat, kiitos heille jotka neuvoi.
siinä olisi tuo kuhnin jankkuri, 4 metriä levee tais olla ja einböckin piensiemen/rikkaruohopoistaja kone, 9 metriä leveä.
joku quasarin 3 metrin maissipöytä, ei varmaankaan tule olemaan käyttöä niin voisi myydä pois.
siinä tuo fendtti, 515c favorit tais olla, 100 heppaa tällä hetkellä mutta sais 150 heposta irti, pitää se johnakin vaiheessa tehdä. Perässä strautmannin 8 motin kärryt, sais vielä 4 motin lisälaidat muttei taida puimurin torvi yltää yli niillä laidoilla. ja viimeisenä muttei vähäisimpänä, tuo puimuri.
joku Bizon puimuri oli, kolmen ja puolen motin säiliö ja 4,2 metrin pöytä, ei mikää huono muttei hyväkää.
tankkaus ennen puintia.
eka säiliöllinen täynnä.
ekan kuorman kippausta
ja pelto puituna, hyvin onnistu rypsin puiminen.

eikun uutta kuormaa päälle.
ja peltoa kohti
koko pelto kalkitettu.
jakoneiden pesua:


ja pelto tehtynä, vähä tylsää tuo on mutta paremman sadon saa 