Olen Jussi Kaatovaara täältä Etelä Pohjanmaan maakunnasta. Olen 38-vuotias, asun rakkaan vaimoni Jennin kanssa. Kerrotaas sitten tästä tilasta pikkasen.
1920-luvulla perustettu maitotila rakkaan isoisän isän toimesta. Nykyään pihapiiri on pysynyt aikalailla samana. Navettaan tehtiin laajennus ja peruskorjaus 2005, jolloin elukka määrä laajeni 15 lehmästä 30. Vanhempani asuvat kumminkin vielä samassa pihapiirissä, mutta sukupolven vaihdoksen jälkeen, rakennettiin uusi päärakennus.
Viljelemme ohraa, vehnää ja rypsiä viime vuosina

Karjasta sen verran että säilörehusta paalirehuun siirryttiin vuonna 2005.
Siirrytääs sitten vaikka konekantaan tähän väliin:
Valmet 6300 8600h vuosimallia 1993. Olemme toinen omistaja tälle kyseiselle kapistukselle. Tullut meille vuonna 2003 kun vanha ja uskollinen 575 Massikka sai luopua työtehtävistään meillä kun oli tarves uudelle traktorille. Sillon kun tämä hommattiin, vaatimuksena oli neliveto, hyväkuntoinen ja etukuormaaja. Pääasiassa käytetään etukuormaaja hommissa, käärijän edessä ja viljan ajossa

Valtra Valmet 8400 11 040h vuosimallia 2000. Tullut meille 2008 turvesuolta. Purettu kaikki turvesuo varusteet tästä pois sillon kun tämä tuli. Tämähän tuli meille sen takia kun oli tarvesta isommalle koneelle. Käytetään tilan raskaimpiin töihin. Voimakkaimpana traktorina tästä on ollut suuri apu suurenevien työkoneiden kanssa.

Deutz Fahr DX4.30 3800h vuosimallia 1986. Tuli tuossa 2 vuotta sitten kun päätin vaihtaa 880 Fiiatin tähän näin. Tullut meille kevyisiin töihin kuten apevaunun eteen ja pienemmän viljakärryn eteen. Olen ollut kyllä tyytyväinen tähänkin traktoriin vaikka ei vielä hirmuisen kauoa ole ollut meidän tilalla.

Ja sitten vielä viimeisimpänä tilan vanhin traktori eli John Deere 3040 vuosimallia 1980. Tarkkoja tunteja ei ole tiedossa kun tuntimittari pysähtynyt 6800h. Arviolta lähemmäs 9000h kun on siitäkin 20v kun tuo mittari tuohon pysähty. Tilalla ollut alusta asti ja vuodet 1980-1992 ollut tilan ykköstraktori. Nykyään käyttö vähäisempää. Paskapunpun ja ruiskun edessä mennyt aika hyvin viime vuodet.

Puimurina toimii tuosta naapurikunnasta urakoitsija Matti "Masa" Saaripää. Puimurina hänellä on Claassin Tucano 320 vaikka tosin ollaan mietitty hetken että jos ens syksyksi hommais oman puimurin.

Toivottavasti pidätte!

PS. Jospa tätä blogia ja savea jaksais pelatakkin nyt jonkin aikaa.
