



K jetissä tuppaa olemaan 530 hattu.Tele kirjoitti:Maon, Mikä kansi?
Kuinka se nyt noi killeri leikkas? etkö ite vaiha öljyjä ollenkaa? mistäleikkas kii? kyllähän tuollasenki pystyy elvyttämään mutta menee nii paljon rahaa ja aikaa että helpompaa laittaa uus/käytetty kone tai ainakin alakerta.
Kaveri oli justiinsa vaihtanu ennneku ostin, tää on siis alusta asti ajettu liian pitkillä väleillä ja nää saabin koneet on tunnettuja huohotinongelmistaan (on niitä muillaki merkeillä) ni kanavat on täynnä paskaa ja alakerta ei saa öljyä ja motherfuckin öljynpainee merkkivalon polttimoki riki.Tele kirjoitti: Kuinka se nyt noi killeri leikkas? etkö ite vaiha öljyjä ollenkaa? mistäleikkas kii? kyllähän tuollasenki pystyy elvyttämään mutta menee nii paljon rahaa ja aikaa että helpompaa laittaa uus/käytetty kone tai ainakin alakerta.
Ja kaikenlisäks viä linnunluut konees.Teemu kirjoitti:K jetissä tuppaa olemaan 530 hattu.Tele kirjoitti:Maon, Mikä kansi?
Kuinka se nyt noi killeri leikkas? etkö ite vaiha öljyjä ollenkaa? mistäleikkas kii? kyllähän tuollasenki pystyy elvyttämään mutta menee nii paljon rahaa ja aikaa että helpompaa laittaa uus/käytetty kone tai ainakin alakerta.
Otan osaa, virrankulku kun lakkaa bpsäätimelle ja lisäilmaluistille niin se on seokset metsässä
Emmä hyvästä tiiä ku siinä kannessa on ne ruiskureiät jotka on ihan suolesta.Tele kirjoitti:No eihä siinä oo sitte mitää hyvääkannesta nyt saa hyvän ku vinkua näyttäis mutta muut joutais romukoppaa sit.
Mitsu on ahtimena, vaihdettu peruskorjattu syksyllä. Ja ei tainnu olla, nyt lyödää toho peruskorjattuun sitte huohotinpäivitys jne.Valamettipekka kirjoitti:Olikos sulle laitettu se huohotinpäivitys siihen? Jos vakio Garretin turbo ni kannattaa se kattoo samalla, ettei ihan heti yllätä.
Kakstonninen veshiomapaperi, tai jotaki muuta samalla karkeudella. Pappa hio Opelista sumentumat pois sillä, tuli ku uuvet.Maatila kirjoitti:Onko täällä kukaan nuitten autojen muovisten ajovalojen sumentumia mitenkään käsitelly? Siihen on vissiin olemassa jotaki hiontavahaa tai jotaki semmosta? Pitäs mersun ajovalot alkaa käsittelemään ,ennenku pääsevät kovin pahaksi on hieman semmosta alkavaa sumentumaa. Mikähän aine olis edullista ,helppokäyttöstä ja hyväksi todettua?
Farkku pösöön ostin tollasen siitä häipy ne hyvin pienet samentumat, mutta sedani pösössä oli pahemmin sumentunu nii siihen ei vaikuttanu mitään.
Selvä, tätä vois kokkeilla.Farmari99 kirjoitti: Kakstonninen veshiomapaperi, tai jotaki muuta samalla karkeudella. Pappa hio Opelista sumentumat pois sillä, tuli ku uuvet.
300D manuaali suomiauto.Maatila kirjoitti:Ai että, on kyllä mahtavan näkönen.250D vai 300D?
Meillä noi v70(2.4 vaparipensa) vie kevyesti ajettuna 9l/100, normi 11l/100.. Toi 940D vei sekalaises 8l/100. Ja kevyesti pääs alle 5l/100. Ja nytku oikee pakettiauto nii selvää säästöä.Tele kirjoitti:on ne volvot vaa komeita, oli se sitten 100, 200, 700 tai 900 sarjaa. Taitaa olla vaa aika kuluttavia vehkeitä, dieseliä ei haluais ostaa ja pensaki jos on nii pitää olla vähintään 250hv että kehtaa liikkua... eli ei mun lompakollevai mitähä nuo kuluttais 2,3 vähä isommalla puhaltimella, vakio sisuskaluilla ja vakio ruiskulla mutta megasquirtilla tai vastaavalla...