Niimpä. Ei siinä yksinkertaisesti oo mitään järkee alkaa mitään polttomoottoria tunkemaan tommoseen.. Ei ne saksassakaan käytä mitään polttomoottoreita edes 1:5 tai 1:8 koko luokan koneissa. Sielläkin on vaihteistomoottori pyörittämässä akseleita.
Ja et sie saa sillä käytännössä säästöä, että ostasit jonkun paketin, koska ne ohjaimet on todennäkösesti täysiä rimpuloita paskoja. Ei tuo miunkaan tietokone kauko-ohjain maksanu ku 50€.. Parilla lisä eurolla siihenkin saa ominaisuuksia enemmän ku laki sallii.. Nyttenkin nuo riittää vallan mainiosti.. Toi ohjain on turnigy 9x eli siinä on 9 kanavaa. Vastari on puolestaan 8 kanavainen. Servojen liikkeen laajutta saa helposti säädettyä kapulasta ym. kivaa.
Ja tossa kohassa on turha säästellä. Yks moottori maksaa 20€ halvin noppari saman verran. Servot on luokkaa 10€. Ihe kun tekkee ni aika helpolla saa sen tonnin uppoomaan, varsinkin jos tekee kunnollisilla osilla äänien kanssa ja vähän isommassa skaalassa.. Tollaseen bruder muunnokseenkin sais keposeen uppoomaan sen 700-800€.. Pelkästään jo kunnon vilkkupaneeli maksais valmiina 140€..
Vähän vaikia enemmälti neuvoa, kun ei tiedä minkä kokoluokan kone sieltä olis tuloillaan...
Ennen kun alkaa tekemään mitään, kannattaa kartuttaa tieto taitoa lueskelemalla eri foorumeita ja selailemalla nettiä. Suomessa tää rc työkone harrastus on aika lapsen kengissä vielä, mutta löytyyhän tuota juttua ainakin kahesta paikasta. Toinen on tuo miun aiemmin linkkaama
http://rc-tyokoneet.proboards.com sekä
http://rc10.fi/index.php?topic=24127.0 Noi siis suomalaisista, noi kun lukee niin saa aika hyvän kuvan harrastuksen luonteesta. Ulkomailta löytyy vaikka vallan mitä, esim. saksalaiselta
http://www.modelltruckforum.de/index.ph ... boardID=59 foorumilta löytyy traktoreista ja maatalouskoneista juttua laidasta laitaan. Miinuksena vaan et ne on saksaks..
Eikä ne nitro tankit sitä aidommaks tee.. Äänet ei oo lähelläkään oikeeta, eikä oo kyl savun värikään.. En rupee kenellekkään kokonaista ostoslistaa tekemään, mut voin kyl autella, tuolta rc työkone foorumilta kuitenkin miun vallun topicista löytyy aika paljon osa listaa, joten jos tää harrastus kiinnostaa yhtään enempää kuin leikki mielessä, kannattaa tonne rekata, sieltä saa varmasti asiantuntevaa apua sikäli mikäli immeiset asiasta tietää.
Ihe oon kaiken tilannu
http://www.der-getriebedoktor.de/shop2/topangebote.php saksasta ja hobbyking.com hongkongista. Hk:lta tuli akut, radio, laturi, servot, liittimet ym. tohtorilta puolestaan tuli nopparit ja moottorit.
Jos työ ny näillä ohjeilla pääsisitte edes pikkasen eteenpäin.

Lukekaa, kyselkää, miettikää ja soveltakaa muiden tekemiä asioita, niin hyvä tulee.
Tulipas sitä tekstiä. :DDDDdd