
Tästä se taas lähtee. Isäntä oli eilen niittänyt 8450:llä 75% heinäpelloista. Tänä aamuna veli niitti loput. Oli kuulemma niittokoneesta kuulunu välillä ihmeellistä kolinaa. Tiedä sitten mistä johtuu. Täytyy kattoo ite jossain kohtaa.
Veli lähti niittään ja Ite lähin karhottamaan valtralla. Aika kevyttä hommaa toi karhottaminen 8550:llä mut eipähän tarhii kierrättää konetta hirveillä kierroksilla.

Ja kun on tollanen levee karhotin niin eipä siinä hommassa kauaa kestä

Ei kai tässä mitään ihmeellistä ole. Pistetään ny tällä poseerauskuva valtrasta.

Mennnään sitten itse asiaan. valmetilla silppuumaan karhoja kärryyn. Isäntä soitti ja sano tarvitsevansa 8450:n johkin. En kyselle enenpää kun tiiän että kone on kuskilla joka tietää mitä tekee. Veli sitten saa luvan hoitaa ajo hommat pelloilta aumalle valtralla.

Alkaa kärry täytyy eikä veljee vielä näy missään. No kais se sieltä vielä tulee.

Kärry täynnä. Pitäis kyllä hommata isommat kärryt tähän hommaan. Velikin tuli alle 1min tän kuvan ottamisen jälkeen. Mut täytyy sanoo että toi jf-silppuri on tosi hyvä tekee työnsä kunnolla ja on tarpeeks ketterä pienille pelloille.

Ja kun mietin että tuhti w120 oli turhan pieni kärry tähän hommaan niin sit pitää kiskoo tollasta junkkari 90 kärryä. VIeläkin pienenpi kärry

. Täytyy ottaa yhteys paikalliseen konekauppiaiseen ja kysyä olisko sillä myydä jotain hyviä kärryjä.

Junkkari täynnä. Ei siihen kyllä paljoo mahdu. Ja vaikka mahtuiskin en tiiä kestäiskö vanhan junkkarin akselit enää.

Ei tästä samasta pellosta viitti ottaa hirveen montaa kuvaa ettei mee koko homma kuvaamiseksi. Mutta kuitenkin taas kärry täynnä ja ajokone tulossa.

Ekan pellon jälkeen aumalla oli jo kohtuu hyvin tavaraa. Ja koska egoon sattuu jos vajailla ajeleen niin ei tehty väli tyhjennystä junkkariin vaan suunta suoraan kohtu seuraavaa peltoa.

Siinä olis kahen pellon tulos. Tallaamaankin piti itte ruveta kun isäntää ei vielä näkyny. Siinä työn touhussa konekauppiaskin soittelin ja ilmotti että löytyis yks omavalmiste rehukärry halvalla. Minähän kiinnostuis asiasta heti. Ei muuta kun nokka kohti kauppaa.

30m3 Nyt kelpaa tehä töitä. Toivotaan vaan että jf ylettyy tonne. Kokeilemalla se selviää.

Tälänen yhdistelmä siittä sitten tuli. Ja kyllä jf ylettää keposesti. Mietin vaan onkohan toi edes laillinen tieliikenteeseen.

Ja sama itse työnteossa. Ajettu jo tovi eikä vielä edes puolessa tämä kärry. Arvostan.

Ilmeisesti vähän takapainoinen kuorma

Nyt täytyy vaihtaa kärry pienenpään, mutta ei onneks paljoo.

On se tuhti pienenpi mutta kyllä se menee. Laitettiin valtraan etupainot varmuuden vuoksi. Koskaan ei voi olla liian varovainen näissä hommissa.

Sillä välin kun ajelin silppua tuhtii niin veli kävi tyhjentämässä "uuden" kärryn.

Kärryn vaihtoa. Olis ehkä voinut karhottaa pellot toisinpäin, mutta menköön nyt sitten.

Kyläl sen huomas valmetissa ku ylämäkeen veti. Silppuri käynnissä. Silppuri pyörii 1000rpm. Kärryssä 2/3 täyskuormasta. Ahtopainemittarista näki hyvin että ylämäkeen mentiin
Hommaa sujuu paljon paremmin ku on isommat kärryt perässä. Mut joo turhaa tälläsii samanlaisia kuvia on tänne latailla. Ettei ala homma toistaan itteensä.

Kärryn vaihtoo. Kohta kolmannenkin pellon karhot kerätty.

Ehtihän sitä kääntyä valmetin kanssa ympäri pellon päässä kun veli tuli jo takaisin tyhjän kärryn kanssa. Eipähän tarvii odotella.

Tällänen yhteisposeeraus koneilta. Lähettiin tosta veljen kanssa syömään. Valmetti jää pellolle odottaa. Ja valtra lähtee kohti aumaa.

Kuva aumalta. Alkaa olemaan kohtuu täynnä auma. Mutta kyllähän tohon vielä mahtuu vaikka kuinka paljon.

Isäntäkin löysi tiensä kotiin. Pääsen tallaamaan aumalle 8450:llä

Ja kuten moni arvasin kuvaa aumalta tallaamassa. Ja kuormaaja ylhäällä koska voi

8450 parkkiin ja kyydillä pellolle takas. Vähän alkaa pilvee kertymään taivaalle. Toivotaan parasta ja pelätään pahinta.

Taas pellolla. Joutuu veli vähän odottaa kun tuhti on vielä tyhjä mutta mihenkäs sillä kiire olis...

Kuvia viimeseltäkin pellolta. Ja vaihtelun vuoksi sisältä valmetista kuva. Alkaa ilta hämärtään ja pilvet lisääntyyn.

Viimenen kärryn vaihto. Aurinko laskee kokoajan. Ei sillä että kunnon työmies tekee vaikka 24/7 töitä. Mutta kyllä sitä vos vaikka nukkuakkin joskus. Enää ei tarvii ku tehä noin vartti pellolla töitä.

Lopullinen tamppaaminen menossa illan pimeydessä. Isäntä sano laittavansa pihavalot päälle jotta näkee paremmin. Mutta kyllä noilla valmetin omilla valoillakin pärjää.

Kävin hakemassa kauhalla renkaita pressun päälle. Ei näy vieläkään niitä pihavaloja :/

Auma peitetty pressulla. Isäntä sano että naapuri tilalle pitäis viedä noi kuormat mitkä ei omaan aumaan eksyny. Ja totta kai sopuhintaan. Mutta joo tällänen päivitys tällä kertaa. Pistäkäähän komenttia. Kuvia ainakin pitäs olla riittävästi.