Joo elikkäs aloitin puimisen,ohraa on vain 3 peltoa joten aloitin siitä.
Tarkoitus on saada tänään kaikki ohrat joten toivottavasti ei sade yllätä.

Pitää vielä vähän puimuria huoltaa vähän nippoja rasvailen sunmuuta.

Sitte töihin.

Sitte tyhjäilemään.

Unohdin ottaa siitä kuvan mutta hommat jatkuu.

Sitte tyhjäys ja kärry täynnä.

Ja seuraavaa peltoo mutta se onkin pieni.

Sitte mentiinki jo toiselle pellolle.

Tyhjäys ja kärry täynnä.

Mutta voi
HIIVATTI,alkoi satamaan joten äkkiä vilja kuivaamoon.

Sitte vallu parkkiin. En muuten muistanukkaan kertoo että ku olen konekeskon vakio asiakas niin tuli kutsu sen juhla päiville jotain koneita siellä on kuulemma esillä vissiin jotain niittokoneita ja pöyhimiä ja joku uus vallu testissä ja tietenki munkki kahveet,joten nyt kun sataa niin sinne siis.

Napakumpillä päätin lähtee ku kukaan teistä blokin lukioista ei oo mitään huutanu ni saa sen myytyä sielä pois.

Siihen parkkiin,sanokaa hyvästit satakympille.

Olin sisälle menos ni tuli puhelu säkylästa,jurtti tehdas ilmoitti että viime talven jurtit on nyt tilille siirretty ja kun mä sen 110ki myin niin vois jotain hyödyllistä ostaa.

No voi,unohdin otaa kuvat mitä ostin mut ostin kummiski elho kela pöyhimen,uudet niittokoneet ja valtra t180 direct oli suurin ostos,mutta kumminkin otin ännään rehuleikkurin painoks ja lähdin koklaan elhoa.

Hyvin toimii ja aikas näppärä vehje kaikin puolin.

Ne testaukset oli siinä vehkeet parkkiin.

Sitte ännä menee pajalle,uus eekoo ja sun muuta huoltoa,ja 80-90 kans siihen eekoo ja nyt kun on hyvät eekoo trakut niin fiat680 ja volvo on nyt myynnissä.
Seuraavaksi pitäisi loput ohrat saada kuosiin ja aloittaa vehnää.