Iltaa! Olen Jukka Peräniemi 37vuotta ja pidän maitotilaa Koivulan kylässä.
Itseni lisäksi tilalla asustavat vaimoni Kirsi 36v ja poikamme Jussi 14v tytär Janina 12v.
Tilan ovat perustaneet isovanhempani joskus 1950-luvun alussa ja vanhemmat siirtyivät jatkamaan tilaa vuonna 1992.
Itse ryhdyin isännäksi vuonna 2005 kun isällä todettiin syöpä ja hänen kuntonsa romahti. Sittemiin kyllä saanut senkin selätettyä ja on nykyään sairas eläkkeellä. Asustelevat äidin kanssa tuossa naaapuri kylällä nykyään.
Mutta joo kerrotaanpas tilasta hieman. Tilalla on n. 70ha peltoa, joista 35ha on heinällä. Metsää on reilut 80ha.
Karjaa on tällä hetkellä kahdessa navetassa. Tilalla on siis 2 navettaa. Toinen on 91 valmistunut parsinavetta ja tuo toinen on 2003 valmistunut pihatto.
Vanhemmassa navetassa eläimien ruokinta tehdään apevaunulla suoraan ruokintapöydalle. Uudemmassa sen sijaan vain appeen sekoitus tehdään sillä ja ape puretaan vaunusta ns. rehuhuoneeseen, mistä se on jaettu pienkuormaajalla. Tosin keväästä asti lainakoneella kun oma kuormain otti ja paloi... Onneksi sattui olemaan pihalla silloin niin isompaa vahinkoa ei päässyt tapahtumaan. Uus kuormaaja täytyy siis etsiä jossakin kohtaa..
Karjaa löytyy semmoiset about 35-40 lypsävää ja hiehoja ja vasikoita suurinpiirtein sen 40 päätä. Lypsävät ja pikkuvasikat asustelevat tuossa uudemmassa navetassa ja hiehot sekä vähän vanhemmat vasikat asustavat sitten tuolla vanhemmassa navetassa.
Tällä tilalla on aina panostettu rakennusten kuntoon ja se näkyy. Rakennukset pää osin jo vanhahkoja mutta hyvällä huolen pidolla pysyneet hyvin ryhdissään. Konehalleja on kaksi joista vanhempi rakennettu 1993 ja tuo uudempi rakennus 2003. Kuivuri on rakennettu joskus 80-luvun lopussa, mutta vielä on sekin ryhdissään. Tosin poltin on kerran vaihdettu, sekä tuo elevaattorin alapää on kerran uusittu ja muita kuluvia osia on myös jouduttu vaihtamaan..
Pari katostakin on joskus tehty ja autotalli tehtiin vuonna 2010.
Mutta mites itse asuin rakennus. Elikkäs tämä talo on rakennettu 1990 ja peruskorjattu toissa vuonna elikkäs 2013.
Seuraavaksi ois varmaan sitten koneiden vuoro tulla esitellyksi. Traktoreita on 5 kipaletta tällä hetkellä. Kaikki ovat jo aikast vanhahkoja, mutta pysyneet hyvällä huollolla kohtuu hyvässä kunnossa.

Ensimmäisenä esittelyssä New Holland 110-90DT
Tämä onkin tilan tuorein traktori hankinta, joka saapui parisen viikkoa sitten ja korvasi vanhan Fiat 980DT:n jossa oli jo 15000h ja joka oli teknisesti aivan loppu. Tässä on 40km/h perä ja suuriimpiin hienouksiin kuuluva ilmastointi laite. Tämä onkin meidän ensimmäinen ilmastoinnilla varustettu traktori.
Traktori on vuodelta 2003 ja edellinen omistaja on turbottanut tämän parin vuoden ikäisenä.

Fiat 880/5 DT ja James 190 etukuormaaja vm 1981
Elikkäst tämä laite on ostettu tilalle uutena aikoinaan ja ollut samalla koko kylän ensimmäinen neliveto traktori. Tunteja tähän on kertynyt reilut 11 500 eli aika paljon, muttta siltikään tästä ei olla luopumassa vielä pitkään aikaan. Meinaa olla aikapaljon kertynyt tunne arvoa tälle laitteelle, kun on ollut talon ensimmäinen nelikko ja muutenkin tästä on meillä tykätty. Remonttia on kyllä saanut tehdä aikast reippaasti, mutta se kuuluu asiaan, kun tunteja on näinkin paljon. Tähän on mm. tehty viimetalvena täydellinen koneremontti, kun savutti ja huohotti, niin helvetisti.. Samalla laitettiin uudet suutinkärjet ja kytkin kunnostettiin samalla, kun koneen joutui kumminkin katkaisemaan, kun lohko käytettiin koneistamossa.

Fiatagri 80-90CL
Tämän minä ostin vuonna 2005 heti sen jälkeen kun aloin isännöidä tilaa. Ei oikein ollut sopivaa traktoria esim. ruiskutuksiin ja appeen tekoon, niin tuli sitten tämmöinen hankittua, kun sattui löytymään tuosta naapuri kyläst, eikä hintakaan ollu paha. Tunteja tässä on reilut 4000h ja tämä tuli n. 1500h ajettuna tiluksille.

Valmet 705 ja James 190 etukuormaaja.
Tämä on ostettu käytettynä vuonna 2007. Hienolla sattumalla tässä on samanlaine kuormaaja kuin vitosessa. Ainakin sopivat samat vermeer molempiin.
Tässä on mittarissa reilut 8000h ja on ollut ainakin meidän aikana aikast varmatoiminen. Ei ole kovin suuria remontteja tarvinnut tähän tehdä. Pääasiassa vain kuluvia osia vaihdettu..

Sitten viimeisenä esittelyssä tämä talon vanhus eli MF 165S Multi Power.
Tämä on ostettu aikoinaan uutena vuonna 1976 ja korvasi 565 Valmetin mikä oli kuulemma ollut melkoinen murheen kryyni.
Tämä onkin nykyään lähinnä vain lietepumpun käyttäjänä ja kevyitä peltotöitäkin tällä tehdään. Sanottaisko vaikka että tään on semmoinen niin sanottu harraste kone..
Sitten esittely vuoroon tilan puimurit


Eli tilalla on 2 puimuria. MF20 ja Sampo Rosenlew 500. Jälkimmäinen lähinnä varakoneena jos massikassa on ollut jotain isompia vikoja tai jos on nopeasti pitänyt saada puitua enne sateita, niin on ajettu kahdella. Näiden vuosimalleja en nyt tähän hätään muista..
Eiköhän siinä olis näin alkuun riittävästi asiaa. Ensimmäisessä päivityksessä aloitellaankin varmaan toisen rehusadon tekoa.
Mutta siihen asti se ois Morjens!