Joo pitkästäpitkästä aikaa blogia. Eli tätä blogia teen kaverini kanssa, mutta aloitetaanpa sitten.
Morjesta vaan kaikille. Minä ja Kaverini päätimme alkaa tehdä blogia tämän tilan arjesta. Kyseessä on siis maitotila ja lypsäviä on 25 kpl. Hehtaareita on noin 70ha. Maatalousyhtymähän tämä siis on ja nimi tulee kummankin sukunimien ensimmäisestä kirjaimesta.
Mutta laitetaanpa ensimmäinen päivitys tulemaan nyt samantien.
Eli kylvöpäivitys.
PÄIVITYS 1
Tässäpä hieman kuvia tilan äestyksistä. Tuommonen vanha 3650 jontikka saa hoitaa vielä tuon homman. Äes on 6 metrinen kverneland ja sillä ikää taas ei ole kuin muutama vuosi.
Tää oli ny tämmönen erittäin lyhyt päivitys, mutta pitempiä tulee myöhemmin kyllä.
Ja kuvat saattavat olla hieman isoja.
Re: MTY M&K
Lähetetty: 23.06.2015 21:43
Kirjoittaja Kasitonni
Hyvä alotus! Jatkoa vaan!
Re: MTY M&K
Lähetetty: 23.06.2015 21:48
Kirjoittaja JiiÄm
Kiitoksia vaan. Piti hiukan lyhentää tuota päivitystä, kun oli kuvien kanssa itsellä vähän jotain häikkää. Mutta kuten päivityksessä lukee niin pitempiä päivityksiä on tulossa.
Re: MTY M&K
Lähetetty: 25.06.2015 15:27
Kirjoittaja JiiÄm
Terve. Tässä olisi vielä parit äestys ja kylvökuvat. Seuraavassa päivityksessä onkin sitten jo rehun tekoa, mutta mennäänpä nyt kuviin.
PÄIVITYS 2
Siinäpä olen minä ite äestääs. Ja siinä kaverin nappaama kuva jontikan hytistä. Meikäläinen kylvää vehnää jota tilalla on noin 20ha. Ihmeen hyvä tuo puolalainen kylvökone. Ei ole paljon tarvinnut korjailla vuosien varrella.
Kylvökoneen täyttöä 6800 valmetilla. Ja sitten vielä illalla grillille syömään.
Tämmöset kuvat tälläkertaa. Eli ensi kerralla rehuntekoa. Se ois morjes.
Re: MTY M&K
Lähetetty: 25.06.2015 18:36
Kirjoittaja kallek99
Komiaa.
Re: MTY M&K
Lähetetty: 25.06.2015 22:16
Kirjoittaja JiiÄm
Kiitoksia.
Nyt sitten se rehunteko päivitys.
PÄIVITYS 3
Tänään aloitettiin heinähommat ja päivän päätteeksi levitettiin vielä apulantaa heinämaalle. Niittoyksikkö. Ja siellä näkyy taustalla silppurointiyksikkö. Jontikka saa laittaa kyllä kaikki voimat peliin. Mutta ei tuo aivan vakio olekkaan
Tyhjä kärry pellolle.Ja täysi aumaan. Kotiinpäin menossa. Päivän niitot oli siinä. Sitten siirrytään apulannan levityksiin. Levittimen täyttöä kaupanpihassa. Levittämistä. Viimeinen täyttö. Ja siinä vielä kuva meikän kotipihasta. Kaveri siis asuu tuolla maatilalla ja minä sitten täällä kauempana.
Mutta siinäpä nyt vähän pitempi päivitys. Toivottavasti piditte. Seuraavassa päivityksessä joko kuivaheinän tekoa tai sitten menee puinteihin asti. Kommentointi on sallittua...
Re: MTY M&K
Lähetetty: 25.06.2015 22:31
Kirjoittaja kallek99
Hieno päivitys.
Re: MTY M&K
Lähetetty: 26.06.2015 07:06
Kirjoittaja kallek99
Taitaa mein olla turha tehä tätä blogii ku kukaa ei kommentoi.