Moro! Eli ajattelin laittaa blokin pystyyn. Päivitystä tulee silloin tällöin, kuhan kerkee.
Eli minä olen Matti Taivalkoski 40v. Isäni oli jo niin huonossa hapessa että päätti antaa minulle tämän tilan. Olin jo pikkupojasta asti haaveillutkin maataloudesta.
Minulla on yksi poika jonka nimi on Jaakko 15v ja hän käy aina välillä auttamassa tilan töissä. On minulla myös emäntäkin jonka nimi on Jaana 38v. Tilalla on 50 lypsettävää. Urakoin myös turvesuolla ja aurailen joskus talvisin. Jaakko käy yleensä minulle noita turvehommia tekemässä ja yksi aliurakoitsijakin on. Aliurakoitsijan nimi on Tero Rastas.
Joo eli kyntö hommia alotin. Siinä ammunavetan jälkeen laitoin T140 tulile. Onhan tuohon tullu jotakin hienouksia laitettua. Saa nähdä miten se tuosa kyntöauran eesä liikkuu.
Laitoin parit paikalleen että liikku paremmin. Kyllähän nuo yksinkin hyvin sujahti paikoilleen. Piti laittaa vaan jonkun verran tuota öljyä kettinkeihin että mutterit menis paikalleen.
Otin vielä sitten ennen lähtöä nuo rehupiikit pois paikoiltaan kun turhaan pyörivät tuosa eesä.
Sitten se kyntöaura perään ja menoksi. Ei oo kyllä tullu pitkään aikaan kynnettyä, mutta kyllä kait se kummiskin luonnistuu.
Ja homma toimii. Aattelin tänään kyntää nuo pikkupellot, kun tuo Jaakko aiko kyntää koulun jälkeen isot pellot.
Pelto ois valmis. Ei siinä niin kauon mennykkään kun aattelin, mutta onhan nuita peltoja vielä.
Tulihan ne pari peltoa kynnettyä mitkä oli tavotteinakin. Ei kyllä tuo valtra paljon sotkeutunukkaan, mutta kyllä se taitaa Jaakon käsittelyssä tulla melko paskaseen kuntoon.
Päätin sitten viedä tolle Jaakolle valmiiksi ton kyntökoneen. Jätin sen tohon pellon viereiseen latoon. Kyllähän tuo paalainkin näytti olevan tuola valmiina kovaan rehuntekoon.
Sitten valtralla lähin kurruuttelemmaan kotia päivä kahveelle. Olihan tuo Jaakkokin tullu koulusta ja Jaana teki siinä ruokaa. Luovutin sitten Jaakolle valtran ja kyllä se aika rallila lähti hakkeen kyntökonetta, kun katoin ikkunasta.
Kommenttia!
Re: Taivalkosken Tila [Päivitys1]
Lähetetty: 11.04.2014 13:07
Kirjoittaja Konemies12
Ihan hyvä ploki. Laita kuvia myös turvehommista
Re: Taivalkosken Tila [Päivitys1]
Lähetetty: 11.04.2014 13:14
Kirjoittaja j.simoska
Kyllä minä niistäkin laitan kuvia.
Re: Taivalkosken Tila [Päivitys1]
Lähetetty: 11.04.2014 13:16
Kirjoittaja Konemies12
No se on hyvä
Re: Taivalkosken Tila [Päivitys1]
Lähetetty: 11.04.2014 15:00
Kirjoittaja j.simoska
Päivitys2
Moro taas! Elikkäs aamunavetan jälkeen laitoin tuota niittokalustoa valmiiksi. Tulee kyllä hieno päivä kun noin tuo aurinkokin paistaa. Nyt kuitenkin kuvien pariin. Nauttikaa
T140 kiiltää eilisen pesun jälkeen.
Pellon risteyksessä räppäsin kuvan.
Ensimmaisellä pellolla. Puolet kohta niitetty ja T140 poseeraa
Meinas se välillä sukeltaakkin, mutta kyllä sieltä ylös päästiin.
Tulihan se pelto valmiiks.
Seuraavalta pellollta ei oikein tullutkaan kuvia kun Emäntä soitteli jo syömään. Otin kummiskin vielä yhen kuvan, kun polttelin tupakin.
Oli näköjään jääny yks paali pellolle. No pittää sanoa Jaakolle että käväsee illanpääle hakemasa sen.
Valtran jätin parkkiin navetan viereen.
No siinä oli nyt tämän päivän päivitys. Kommenttia saa antaa ja toiveita tai ehdotuksia otetaan vastaan.
Re: Taivalkosken Tila [Päivitys2]
Lähetetty: 11.04.2014 22:33
Kirjoittaja Konemies12
Hienoa! Jatka samaan malliin Kiva lukkee tätä sun plokia
Re: Taivalkosken Tila [Päivitys2]
Lähetetty: 14.04.2014 20:29
Kirjoittaja j.simoska
Päivitys3
Morjens! Joo elikkä siinä päivä-kahvien jälkeen jatkoin tota niittohommaa. Saa nähä kuinka pitkään tänään menee kun aika paljon hommaa on. Nyt kuitenkin kuvien pariin. Nauttikaa!
T140 valmiina lähtöön.
Puolet pellosta valmiina.
Pelto tuli valmiiks eikä kauan edes menny.
Olin lähösä seuraavale pellolle, mutta Jaakko tuli justiin risteyksessä vastaan. Näytti olevan 8400 peräsä paalain. Jaakko siinä sitten kysy että lähtisinkö paalaamaan jos se lähtis niittään. Kyllähän tuo mulle passas.
Kyllähän se tuo 8400 komia on ja homma toimii.
Pelto tuli valmiiksi vihdoin ja viimein. Alkaa jo niin ilta olemaan, että kyllähän se pittää heittää pois tältä päivältä.
Otin vielä siinä tupakkaa poltellesa kuvan tuosta paalusta ku onnistu niin pirun hyvin.
8400 tilalle parkkiin ja lähin sitten ilta-kahveelle. Millonkohan se Jaakko tulee sieltä niitto puuhista? No mutta saattaahan se olla yökin sielä.
No näyttihän se Jaakkokin tulevan sieltä T140:llä. Luijaa se ajo tosta ohi mutta kerkesin ottaa kuvan ku ääni kuulu jo niin kaukaa.
No mutta tämä päivitys oli tässä ja kommenttia saa antaa.
Re: Taivalkosken Tila [Päivitys3]
Lähetetty: 14.04.2014 20:35
Kirjoittaja JuHoZzI
Ihan semihyvä blogi. Tuliko sama kuva lopussa kenties kaks kertaa?
Re: Taivalkosken Tila [Päivitys3]
Lähetetty: 14.04.2014 20:36
Kirjoittaja Maattanee
Linkit tais mennä sekasin ku 2 samaa kuvaa mut ohan hyvää blogia
Re: Taivalkosken Tila [Päivitys3]
Lähetetty: 14.04.2014 21:03
Kirjoittaja j.simoska
Joo sori meni sekasin, mutta korjasin asian ja nyt on oikeat kuvat.
Re: Taivalkosken Tila [Päivitys3]
Lähetetty: 15.04.2014 17:42
Kirjoittaja rape
Hyvää blokii
ja jatkoo vaan
Re: Taivalkosken Tila [Päivitys3]
Lähetetty: 18.04.2014 14:55
Kirjoittaja Maanviljeliä[FIN]
jatkoa äkkii
on nii kiva lueskel aamukahvinkans
Re: Taivalkosken Tila [Päivitys3]
Lähetetty: 19.04.2014 18:16
Kirjoittaja Konemies12
Missä se päivitys viippyy?
Re: Taivalkosken Tila [Päivitys3]
Lähetetty: 20.04.2014 21:58
Kirjoittaja j.simoska
Päivitys tulee sitten kun kerkee.
Re: Taivalkosken Tila [Päivitys3]
Lähetetty: 30.04.2014 19:47
Kirjoittaja superpottu
Tosi hienoa blogia! Älä vaan lopeta tätä,koska monien hyvien blogien kanssa on käyny niin että ne on lopetellu liian aikaisin.