Sivu 1/1

Pieni tila suomessa

Lähetetty: 05.01.2012 17:21
Kirjoittaja valtra 6550
Moikka,olen pitämässä pientä tilaa nimeltä: ketolantila.Ja vaikka kuvista näkee että olen köyhän koneilla liikentessä mutta ei pienellä tilalla tarvitse olla isoja koneita.Mutta löytyy sitä peltoakin ihan riittävästi.Ja on niitä raketeita pitänyt pamautella jokseekkin isoja ja pieniä.Tila on peritty viimevuosina Nääs isä ukko jäänyt eläkkeelle.Mutta kyllä se on hyvinki paljon ollut tuolla navetanpuolella.
Eli ihan hyvässä kunnossa.Minulla ei ole vielä puimuria joten oisiko teillä ehotuksia? Mutta kyllä sitä ennen on pärjännyt naapurin puimuri urakoinnilla. Mutta nyt se ei ihan onnistu kun sillä on itellänsä paljon enemmän viljalla suoraan sanottuna viljatila. Ja täällä tilalla on ollut melkein joka sorttista rattoria esim: valmet,mf,jonttu,nyyskyy,foordii ja semmoista hyvää rattoria. Ja navetta on peräisin 90:luvulta tai sieltä kannoilta.Ja kannoista puheenollen niin niitä tullee pilkottua jokseekkin. Huomautan vielä että kuvat saattavat olla väärässä järjestyksessä!

Traktorit:
Nyykäri etukuormaajalla
John deere 4150 vai miten menikään?
Massey ferkuson 390

Kuvia:
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kuva
Kommenttia!!

Päevitystä tulee kohtapuolin...

Re: Pieni tila suomessa

Lähetetty: 05.01.2012 17:26
Kirjoittaja Iiro
Mikä mappi toi? Tarinaa voisit kehitellä ;)

Re: Pieni tila suomessa

Lähetetty: 05.01.2012 17:29
Kirjoittaja valtra man
Se on Nappopin joulukalenteri mappi, joka on kartat osiossa! ;)

Re: Pieni tila suomessa

Lähetetty: 05.01.2012 17:34
Kirjoittaja valtra 6550
Joo,se oli ahtaanmaa mutta muokkasin sitä vähän. :)

Re: Pieni tila suomessa

Lähetetty: 07.01.2012 04:50
Kirjoittaja Jeppe
Tässä ei oo kyllä oikee mitää kivaa, ku kuvat vaan jonossa... Saa selekoa mitä siinä tapahtuu. Koitas seuraavaan päivitykseen saaha sellasta! :)